fbpx

Zaman Yönetimi Başarıya Giden Yoldur

Zaman yönetimi kavramı kısaca insanın kendi hayatını tasarımıdır. Zaman yönetimi bu nedenle zor gibi görünür ancak başarıya giden yoldur. Sadece çalışma hayatı değil, kişinin sosyal hayatı için de gereklidir. Günün 24 saat olması kuralından hareketle insan, iş ve sosyal hayatını planlamalıdır. Zaman yönetimi herhangi bir iş ya da etkinliğin nasıl, ne zaman, hangi sürede ve ne biçimde, kiminle, nelerin sorularına cevap verecek şekilde yönetilmesidir. Zaman yönetiminin bu kadar önemli olmasını sağlayan yaşamsal gerekliliğidir. Yaşam kendi haline bırakılamayacak kadar ciddi bir kavramdır. Zaman yönetimi aslında bunun temel yoludur. Peki,  bunu nasıl sağlayacağız? Bu sorunun cevabını vermek hem kolay, hem de zordur. Zaman yönetimini gerçekleştirmek kolaydır çünkü kendi hayatınızla ilgili hususları içermektedir. Zaman yönetimi zordur çünkü hayatını belirlemek sadece sizin kontrolünüzde değildir. Bu durumda zaman yönetimi nedir, nasıl yapılır ve neden önemlidir sorularını cevaplamak gerekir. Zaman yönetimini gerçekleştirmek için bu süreci ilerletmek size bağlıdır. Zaman yönetimine inanarak ilk adımı atabilirsiniz. Zaman yönetimine inanmak için nasıl yapacağınızı iyi analiz etmeli ve planlı olmalısınız. Yapacağınız planlama sizi karanlıktan aydınlığa çıkaracaktır.

Zaman Yönetimi Kolaydır

Zaman yönetimi kolaydırBu cümlenin içeriği insanı rahatlatsa da rehavete kapılmamalısınız. Zaman yönetimi konusunda avantajlı olduğunuz husus, kendi hayatınız olmasıdır. İnsan en iyi kendi hayatını bilir. Bildiğiniz hayat biçimini planlamak kolaydır. Bunu yaparken önceliklerinizi ve gerekli olan konuları belirlemeniz gereklidir. Belirlediğiniz bu maddelerin zaman ile olan ilişkisini kurmanız gerekir. Ancak zaman ile ilişkisini kurarken de, objektif davranmanız önemlidir. Bu durumda önceliklerinizi ve gerekli olanları objektif olarak belirledikten sonra, karar vermelisiniz. Bu kararı verirken hem iş hayatınız hem de sosyal hayatınız arasındaki dengeyi de belirlemeniz anlamlı olacaktır. Zaman yönetiminin önemli iki ayrımıdır, iş hayatı ve sosyal hayat dengesini kurabilmek. Sosyal hayatınızı belirlerken, iş hayatınızın belirgin kuralları sizin için sınırlama oluşturacaktır. Bu sınırlama içerisinde özel hayatınız düzenli olmalıdır. Zaman yönetimi açısından da böylece mutluluğa ve başarıya giden yolu belirlemiş olursunuz.

Zaman Yönetimi Zordur

Zaman yönetimi zordur. Bu hususun öne çıkmasını sağlayan iş hayatının belirsizliğidir. İnsan hayatını sürdürmek için çalışmak zorundadır. Çalışma hayatının ise her ne kadar belirlemeye çalışsanız da, koşulları farklıdır. Tam olarak belirleyemediğiniz bu koşullar zaman yönetimi açısından en önemli riskinizdir ancak başarılı olabilmek için de gereklidir. Bu durumda iş yükünüzü çok iyi belirlemeli, iş planınız içinde önemli olan hususları zaman ile eşleştirilmesini sağlamalısınız. Burada tabi ki iş yerinizdeki pozisyonunuza göre de zaman yönetimi planlamasını belirlemeniz gerekir. Yönetici olarak yapacağınız zaman yönetimi planlamanız çalışanlarınızı yönetme biçiminizi de belirleyecektir. Çalışanlara verdiğiniz görev ve hedefler ile nasıl yapmaları gerektiği hususları belirlenmelidir. Zaman olarak her adımın belirlenmesi sizin zaman yönetimi planlamanızı belirleyecektir. Eğer çalışansanız görev alanınız ve bu görevleri yapmanız için verilen zaman ile işin önceliklerini çok iyi belirlemeniz gerekir. Plansız ve zamandan bağımsız yapılan çalışmalar verimsizliği artırır. Verimsizlik süreç olarak başarısızlığı oluşturmaktadır. Bu durum zaman yönetiminin yapılmasının iş hayatındaki önemini ön plana daha da çıkarmaktadır. İş hayatı başarısının temel koşullarından biri zaman yönetimidir.

Zaman Yönetimi Nasıl Planlanmalıdır

Zaman yönetimi nasıl planlanmalıdır konusu çözümlenmesi gereken temel koşuldur. Zaman yönetimi planlamasında iş ve sosyal hayatınızdaki verileri netleştirmek ile başlamalısınız. Bu genel çerçeveyi belirleyecektir. Ancak iyi plan için, disiplin gereklidir. Bu disiplini sağlamak insan beyninin kararlılığı ile ilgilidir. Ancak kararlı olmanız yetmeyecektir. Verdiğiniz kararları unutmayacak bir yapıyı kurmanız gerekmektedir. Zaman yönetimi planlamasının aksamasının oluşturabileceği problemleri öngörebilmek zordur. Ancak aksadığı zaman, hareket noktasının bilinmesi önemlidir. Planlarınızı beyninize değil, her zaman ulaşabileceğiniz ve gerekli kişilerin de ulaşabileceği yerde tutmanız gerekir. Bu konuda ofis programları, telefon uygulamaları, özel şirket yazılımları gibi oluşturacağınız bilgi bankaları önemlidir. Örneğin şifrelerin hepsini aklınızda tutmak ne kadar zorsa, kağıtlara yazmak da o kadar güvensizdir. Ancak bu konudaki uygulamalardan yararlanmak her zaman güvenlidir. Oluşan ve aksayan sorunların çözümü konusunda yol göstericidir. Zaman yönetiminin nasıl planlanacağı konusunda en önemli kaynak sizsiniz. Oluşturduğunuz plana sadık kalmak için özel yazılımlara ihtiyaç bulunmaktadır. Ama sonuçta süreç size alışkanlık sağlayacak ve bilgiyi kullandığınız ölçüde sorun oluşmayacaktır. Zaman yönetimi belirli bir süreçte uygulandıkça hayatınız tasarlanmış olacaktır. Bu tasarım ne kadar size ait olursa, o kadar benimser ve başarılı olursunuz.

Bülent Esatoğlu

Yorum yapın